top of page

?מזה אמפת׳

עודכן: 26 במאי 2022

אמפת׳. לא אמפתי.

להיות אמפת׳ זה להיות מושפע מאנרגיה של אנשים אחרים. היכולת הטבעית שלך להבין ולהרגיש אחרים בצורה אינטואיטיבית. בלא מודע, חייך מושפעים מרצונות, משאלות, מחשבות, רגשות ומצבי רוח שבכלל לא שלך. להיות אמפת׳ זה הרבה יותר מאשר להיות בעל רגישות גבוהה, וזה לא מוגבל רק לרגשות. אמפת׳ יכול לתפוס רגישויות פיזיות ודחפים רוחניים (spiritually), כמו גם פשוט לדעת את המניעים והכוונות של אחרים.״אמפת׳ים נוטים לקלוט את רגשות האחר ולהקרין זאת מהם מבלי בהכרח לדעת את המקור לכך... אמפת׳ מפתח רמת הבנה עמוקה ביותר בכדי להצליח למצוא שלום ברוב המקרים, כולל אלו החיצוניים לו. ״

התדר שלך פתוח תמיד לספוג ולהכיל את הרגשות והאנרגיות של אחרים, מה שאומר שאת באמת מרגישה, ובמקרים רבים, לוקחת עלייך את הרגשות של האחרים. אמפת׳ים רבים חווים דברים כמו עייפות כרונית, רגישויות סביבתיות או כאבים לא מוסברים באופן יומיומי. אלו דברים שלרוב מיוחסים לגורמים חיצוניים ופחות אל עצמך. בסופו של דבר, את מתהלכת בעולם הזה עם הצטברויות של קארמה, רגשות ואנרגיה שבכלל לא שלך.

אמפת׳ים הם לרוב אנשים הישגיים בצורה שקטה או מאחוריי הקלעים. יכול לקחת להם זמן ללמוד לקבל מחמאה מכיוון והאינסטינקט שלהם הוא להצביע על תרומות חיוביות של האחרים. הם בעלי בטוי עצמי גבוה בכל מרחבי החיבור הרגשי ומשוחחים בפתיחות, ולעתים קרובות בצורה ישירה וכנה. יתקשו לשתף אחרים בבעיות אישיות שלהם (ללא קשר לכמה הם מוכנים להקשיב לאחרים).


עם זאת, אמפת׳ים עלולים להיות ההפך הגמור; מכונסים לעצמם, ולא תקשורתיים לעתים. הם עלולים להיתפס כמתנשאים. חלקם טובים מאוד ביכולתם ״לחסום״ אחרים, וזה לא תמיד דבר רע, לפחות לאמפת׳ המתחיל - הלומד להתמודד עם הצפת רגשותיהם של אחרים, בנוסף לרגשות של עצמם.


לאמפת׳ים נטייה לחוש בחופשיות את מה שמחוץ להם (שלא שלהם) יותר מאשר מה שבתוכם. דבר זה עלול לגרום לאמפת׳ים להתעלם מהצרכים האישיים שלהם. בכללי, אמפת׳ים אינם אנשים אלימים או אגרסיביים ולרוב הינם שוכני שלום. כל תחום אשר מלא בחוסר הרמוניה יגרום לתחושת אי נוחות בקרב אמפת׳. אם ימצאו את עצמם בעימות, הם יתאמצו לפתור את המקרה במהרה או להשתדל להימנע מראש. אם אמפת׳ים ייאמרו מילים קשות בזמן שמגנים על עצמם בריב, הם יכעסו על עצמם על חוסר השליטה העצמית וישתדלו לפתור את הבעיה בשלום ובמהרה.


אמפת׳ים נוטים לקלוט את רגשות האחר ולהקרין זאת מבלי בהכרח לדעת את המקור לכך. תקשורת מילולית היא פקטור חשובה עבור האמפת׳ לשחרור רגשות. אמפת׳ מפתח רמת הבנה עמוקה יותר בכדי להצליח למצוא שלום ברוב המקרים, כולל אלו החיצוניים לו. החסרון הוא שאמפת׳ים רבים שומרים את הרגשות שלהם לעצמם ובונים חומות מגננה רבות בכדי לא לאפשר לאחרים לדעת מה הם חושבים/מרגישים בעצמם. חוסר ביטוי עצמי תקשורתי זה עלול להיות תוצאה ישירה של אירוע טראומתי, גדילה בסביבה לא מאפשרת התבטאות, או אפילו גדילה בסביבה המשוקפת דרך משפטים כמו ״ילדים אמורים להיות בשקט ולא להשמיע את קולם״.


ללא ספק, מניעה רגשית זו יכולה לבוא לידי ביטוי בבריאותו של האמפת׳, ככל שהמחשבות והתחושות שלו לא משתחררות, כך כוחן של אלו על האמפת׳ מתחזק. תחושות אלו עלולים להתפוצץ ואף להביא למצבי שיתוק. הצורך לביטוי עצמי כנה היא צורת ריפוי ואפשרות הקיימת לכולם. חוסר שיתוף עלול להביא להתמוטטות מנטלית/רגשית או לעידוד פיתוח מחלות פיזיות נלוות.


אמפת׳ים הינם בעלי רגישות לטלוויזיה, סרטים, חדשות, רדיו. מקרי/סצנות בעל נטיות אלימות או דרמתיות המערבות את כאבם של אנשים, ילדים או חיות עלולים להביא את האמפת׳ לסף חנק מדמעות או לחוש ירוד מבחינה פיזית. אמפת׳ים מסויימים יתקשו להכיל סוגי התעללות ועלולים להיתקל בבעיות ביטוי עצמי אל מול אנשים בעלי תכונות בורות, צרי חשיבה, והיעדר חמלה. הם פשוט לא יכולים להצדיק את הכאב והסבל שהם רואים.

ניתן למצוא אמפת׳ים עובדים בתשוקה עזה בתחומים המערבים אנשים, חיות או טבע. הם לרוב בעלי אופי מורה/מטפל/סועד חסרי מנוח לסביבתם ומה שבתוכו. מרבים להתנדבר ולתת מזמנם האישי ללא תמורה או הכרה.


אמפת׳ים הינם מספרי סיפורים נהדרים בזכות היעדר גבולות הדמיון שלהם, החשיבה הסקרנית והידע האינסופי שברשותם. יכולים להיות רומנטיים ועדינים מאוד. יהיו לרוב ״שומרי ידע״ וסודות של המשפחה. אם לא כהיסטוריונים המשפחתיים ה׳רשמיים׳, הם יכולים להיות אלו אשר שמעו אינספור סיפורים משפחתיים שהועברו בדורות ובעלי ידע רב על העבר המשפחתי.


לאמפת׳ חיבור חזק למוזיקה, ביחס תואם למגוון סוגי הטמפרמנטים שלו.ה. אנשים מהצד יתקשו להבין איך ייתכן שאמפת׳ים יכולים להאזין לסוג מוזיקה אחת ותוך דקות לעבור לסגנון מוזיקה שונה לגמרי. למילים בשירים עלולות להיות משמעויות עמוקות, במיוחד אם מתחבר לחוויה רלוונטית ועכשווית. האזנה למוזיקה ללא מילים יסייע במניעת בלבול והצפה רגשית.


מתמחים בביטוי עצמי יצירתית דרך שפת ותנועות הגוף בדיוק כפי שנעים דרך מילים, ריקוד ומשחק. אמפת׳ים יכולים להקרין אנרגיה רבה בזמן ׳המשחק׳ ובכך לשחרור רגשות. אמפת׳ים הולכים לאיבוד במוזיקה, עד כדי להיות במצב טראנסי (מהופנט); הם הופכים לאחד עם המוזיקה דרך הביטוי בגוף הפיזי ובתנועותיהם. הם מגדירים תחושה זו כזמן שכל שסביבם כמעט ולא קיים.

כל סוגי האדם והחיות נמשכים לחום והחמלה האמיתית של אמפת׳ים.


ללא קשר באם הצד השני מודע שעומד מולם אמפת׳, אנשים נמשכים אליהם כמו מגנט. אפילו זרים מוצאים את עצמם משתפים את סיפוריהם האישיים, עד שקלטו ששפכו בפניכם את הלב מבלי להתכוון לזאת. זה כאילו שה׳לא מודע׳ של אחרים יודע באופן אינסטקטיבי שאמפת׳ים יקשיבו להם בהבנה וחמלה. לאמפת׳ים, תמיד נחמד להשמיע את קולם למטרת עזרה ותמיכה.


״המקשיבים של החיים״. אמפת׳ יוכלו להיות אנשים אינטראקטיביים, קופצניים, שמחים, ובעלי רמת הומור גבוהה, שתענוג להיות בנוכחותם. מאידך גיסא, הם יכולים להיות שקועים בשינויים במצב רוחם שעלול לגרום לאנשים שבסביבתם לרצות לתפוס מחסה. המחשבות והתחושות שאמפת׳ים סופגים מכל שבחייהם עלול להיות כה מציף (אוברוולמינג), במיוחד אם המקור טרם ומובן, שמצב רוחם של האמפת׳ עלול להתהפך במהירות שיא. רגע אחד, הם עלולים להיות מבושמים מאושר ובהניד עפעף לחוש אומללים. (אצל אמפת׳ שטרם יודע שהוא אמפת׳).


׳נטישת׳ אמפת׳ במצב כזה עלול לגרום לו.ה לתוצאות מזיקות. הקשבה פשוטה והחזרת אהבה, אכפתיות, ללא שפיטה יעזור מאוד להתאוששות מיידית. אמפת׳ים רבים לא מבינים כלל את מה שעובר עליהם. אין להם מושג שמה שהם מרגישים זה בכלל רגשותיהם של אחרים. האמפת׳ נותר.ת מבולבל מאי הבנת התהפוכה הרגשית (הלפעמים) קיצונית שמתחוללת בתוכם, תחושות מלוות של מועקה, בדידות ואף דיכאון. עליהם להבין את שלל האפשרויות החבויות בתקשורת של אמפת׳. דבר זה הוא חלק חיוני מהמסע הפנימי שלהם ושל אלו סביבם.


אמפת׳ים הם לרוב ׳פותרי בעיות׳, אנשי חשיבה ותלמידים של תחומים רבים. בעיני האמפת׳, איפה שיש בעיה יש פתרון. לעתים יחפשו עד שיימצא פתרון, אפילו אם רק לצורך השגת שקט פנימי. דבר זה הוא בהחלט יתרון לאלו בסביבתם; קשרים, מקום העבודה או בתא המשפחתי. איפה שיש רצון, יש דרך, והאמפת׳ ימצא אותו. האמפת׳ יכול באופן ממשי (לרוב מבלי להבין את מה שבכלל קורה) להתחבר למידע אוניברסלי ולהיות פתוח לקבלת הכוונה/ליווי לפתירת כל דבר אשר יחליטו לשים בו ראשם/ליבם.

אמפת׳ים לרוב חולמים חלומות צלולים ופעילים. הם יכולים לחלום לפרטי פרטים וזוכרים חלק רב מתוכן חלומותיהם. הרבה פעמים, חשים שהחלומות מקושרים לחיים הפיזיים ושהתוכן אינו רק ערבוב של אוסף דברים לא רלוונטיים/מקריים חסרי משמעות. סקרנות זו תוביל הרבה אמפת׳ים חולמניים להבין ולגלות חלק מהנסתר בעולם החלומות כבר מגיל צעיר. הם יכולים לעשות שימוש בכך לקשר/לחבר אל דברים רלוונטיים בחייהם הפיזיים. ואם לא דרך חלומות, הם יונחו לגילויים אלו בצורות אחרות.


אמפת׳ים הם חולמים בהקיץ המתקשים להישאר מרוכזים בעניינים חסרי עניין. אם החיים אינם מעוררי עניין, האמפת׳ יכנס למצב מחשבתי מנותק מהסביבה בו נמצאת. אם מורה מלמד עם מעט או ללא רגש כלל, האמפת׳ לא יוכל להתחבר ללמידה כזו ומבלי להתכוון, יעלם למחשבות ולמציאות אחרת. אמפת׳ים זקוקים למורים/מנחים המלמדים דרך רגשות וכוונה בכדי להיות פתוח ללמידה. אותו הדבר לגבי תחום המשחק. או ששחקן יתפוס את הקהל שבוי או שלא. אמפת׳ים הינם שחקנים מדהימים.


אמפת׳ים חווים הרבה דז׳ה וו וסנכרונים. מה שעלול להתחיל כ ״איזה צירוף מקרים״ יוביל להבנת הסנכרונים כחלק ממי שהם. דבר זה יהפוך למבורך, רצוי ותכוף הרבה יותר. ככל שיתפתח הבנת ה׳עצמי׳ אצל האמפת׳, סנכרונים אלו יהיו לדבר שוטף וחופשי. לסנכרונים אלו יתווסף תחושת אופוריה מכיוון והאמפת׳ מזהה את עצמו איתם ומעריך את הקשר לטבעם האמפתי.


סבירות גדולה שהאמפת׳ יחווה מגוון חוויות הקשורות לעולם הפאראנומלי (paranormal) במהלך חייהם. NDE (מקרי כמעט מוות, Near death experience) ו או OBE (חוויה חוץ גופנית out of body experience), עלולים להזניק את האמפת׳ הלא מודע, אל תוך תקופת ה׳התעוררות׳ (awakening) שלו וליצור מומנטום לתוך מסע הגילוי שלו. אלו אשר מתעסקים ונסחפים בחיים, בצורת ההכתבה של החברה המודרנית, בעבודה, וכו׳, יכולים ללכת לאיבוד בצורת חיים מכניים אשר מספקים מעט מאוד משמעות. מתעלמים מכל ״סימני הגיידאנס״ (הכוונה) על מנת לצאת ממצב ״העשייה״ הזו. מתגלה נתיב לדרך להיות שוב שלם, וכך מתחילה החיפוש למציאת משמעות בחיים.


חוויות אלו עלולות להיתפס כדרמטיים במשמעותם, ואכן עלולים להוביל לשינוי גדול בחיים, והזכרון שלהם ישאר ככזה למשך שנים. אלו הם קולות הגיידאנס המעודדות אותנו לצאת למסע אל המודעות.

עבור חלק מהאמפת׳ים, היעדר הבנה חיצונית כלפי חוויות פארנורמאליות שהם חוו, עלול להוביל לדיכוי יכולות אלו (רוב יכולות אלו הן טבעיות ולא מקריות). אמפת׳ים עלולים ללא-ידעין לאמץ את ההתנהגויות/גישות החיוביות או השליליות של אחרים, כאל שלהם (ניתן ללמוד להתגבר על תופעה זו). אמפת׳ים עלולים להצטרך לעקוב ולפתח עניין בתחום הפארנורמאל והלא מוסבר בכדי להסביר/להבין ולקבל את נסיבות חייהם.


30 מאפייני אמפת׳ הכי נפוצים:

 1. לדעת. אמפת׳ים פשוט יודעים דברים, מבלי שיספרו להם. זוהי ידיעה הרבה יותר עמוקה מאינטואיציה או תחושת בטן, על אף שככה הרבה יבחרו להגדיר את זה. ככל שיהיו קשובים לזה יותר, כך המתנה הזו מתגברת אצלם.

 2. להיות במקומות ציבוריים עלול להיות אובר וולמינג (קשה מנשוא): מקומות כמו קניון, סופר או אצטידיונים אשר יש בהם המון אנשים עלול למלא את האמפת׳ בהפצצה של רגשות שונים חזקים אשר מגיעים מאחרים.

 3. להרגיש את הרגשות של האחר ולקחת אותם על עצמך כאילו היו שלך: זה אחד העיקריים בקרב אמפת׳ים. ייתכן להרגיש את רגשותיהם של אלו הלידך פיזית, וחלק ירגישו את של אלו הרחוקים מהם, או גם וגם. ככל שהאמפת׳ יהיה קשוב ומנוסה, הוא ידע כאשר למישהו יש מחשבות לא טובות עליו גם ממרחק רב.

 4. צפייה בתכנים אלימים, מענים או טרגדיים בטלוויזיה היא קשה מנשוא בעבור האמפת׳. ככל שהאמפת׳ יהיה מחובר יותר לעצמו, כך תחושות אלו מוגברות אצלו. זה עלול להוביל להפסקת צפייה בחדשות וקריאת עיתונים.

 5. את יודעת שמישהו אינו כנה. כשאדם קרוב או חבר מספר לאמפת׳ שקרים, האמפת׳ מיד ידע (על אף שאמפת׳ים רבים ינסו שלא להתרכז בזה, כי המחשבה שאדם אהוב משקר הוא מאוד קשה). אם מישהו אומר משהו שונה ממה שהוא מרגיש - האמפת׳ יודע.

 6. לתפוס תסמינים פיזיים של אחרים. אמפת׳ לא מנוסה כמעט תמיד יתפוס את מצבם של אחרים (צינון, דלקת עיניים, כאבים ושרירים תפוסים), במיוחד את של אלו הקרובים להם, מעין כאבי סימפתיה, אמיתיים.

 7. בעיות עיכול וכאבי גב תחתון. הסולר פלקסוס צ׳אקרה ממוקם במרכז חלל הבטן וידוע כמושב של רגשות. כאן אמפת׳ים מרגישים את כניסת הרגש של האחר אשר מחליש את האזור הזה ולבסוף עלול לגרום למחלות כגון אולקוס בטני, מעי רגיז ורשימת מחלות דומות ארוכה. בעיות בגב התחתון עלולים להיווצר מעצם האמפת׳ לא מחובר (בין היתר. ungrounded). אדם אשר לא מודע להיותו אמפת׳, כמעט תמיד יהיה ungrounded.

 8. דאגה תמידית לחלשים יותר (underdog); כל מי שסובל, בכאב רגשי, או שמציקים לו (בריונות) מושך מיד את תשומת לב והחמלה של האמפת׳.

 9. אחרים ירצו לפרוק עלייך את צרותיהם ומטעניהם, אפילו זרים . אמפת׳ עלול להפוך למוקד לפירוק של כלל הבעיות של אחרים, אם הם אינם זהירים - זה עלול להפוך לבעיות שלהם בלא ידעין.

 10. עייפות תמידית; לרוב מרוקנים את האמפת׳ מהאנרגיה שלו. דרך טפילי/ערפדי אנרגיה, או מלקיחת יותר מדי מכאבי האחר עלייך, אשר אפילו שינה טובה לא תעביר. חלק מאובחנים כחולי ME.

 11. אישיות התמכרותי; אלכהול, סמים ומין הם רק חלק מההתמכרויות שאמפת׳ים פונים אליהם ע״מ לנסות ולחסום את רגשות האחר. זוהי צורה של הגנה עצמית על מנת להיות בחבוי ממשהו או מישהו.

 12. משיכה לריפוי, תרפיה הוליסטית ודברים מטה-פיזיקלים; על אף שהרבה אמפת׳ים היו רוצים לעסוק בתחומי עזרה וריפוי האחר, הם עלולים להתרחק מאופיים המרפא (על אף הכישרון המולד שלהם לריפוי), גם לאחר שלמדו ועבדו בתחום, מכיוון שהם לוקחים על עצמם יותר מדי מהאדם אותו הם מנסים לעזור לרפא. במיוחד כאשר הם אינם מודעים להיותם אמפת׳. כל דבר סופרנטורל (supernatural) מעניין את האמפת׳ והוא אינו נבהל או מופתע בקלות. גם אל מול גילוי מה שרבים אחרים יחשבו כלא אפשריים (למשל - אמפת׳ים ידעו שהעולם עגול עוד שחשבו שהוא שטוח).

 13. יצירתיות: משירה, לריקוד, משחק, ציור או כתיבה, לאמפת׳ יהיה קו יצירתי חזק׳ ודמיון ממשי.

 14. אהבת טבע וחיות; להיות בחוץ ובטבע הוא בראש וראשונה וחיות (מחמד) הם חלק ניכר מחייהם.

 15. הצורך להתבודדות; אמפת׳ ישתגע עם עצמו אם אין לו מספיק ׳זמן אני׳ ושקט בכדי לעבד ולהיטען מחדש. הדבר ניכר גם בקרב ילדים אמפת׳ים.

 16. שעמום או הסחת דעת בקלות אם לא מעוררים את עניינם/סקרנותם. עבודה, בי״ס, וחיי הפנאי צריכים להיות מעוררי עניין בעבור האמפת׳, או שראשם יתנתק מהסיטואציה ויתחילו לחלום בהקיץ.

 17. כמעט בלתי אפשרי לבצע משימה אשר אינו מהנה. מרגישים שעל ידי זה הם חיים, חיי שקר. להכריח אמפת׳ לעשות דבר שאינו אוהב דרך רגשות אשם, או תיוגים רק יגביר את תחושת האי שביעות ושמחה שלהם. מסיבה זו, אמפת׳ים רבים מתוייגים כעצלנים.

 18. כמיהה לכנות. דבר זה נהיה בולט יותר כאשר אמפת׳ מגלה את מתנותיו וכישוריו המולדים. כל מה שאינו כנה, מרגיש לא נכון עד כאב.

 19. תמיד מחפשים את התשובות והידע. לא לדעת את התשובות למשהו עלול לגרום לתסכלו רב אצל האמפת׳ והם יצאו לדרך למציאת התשובות/סיבות. אם יש להם ׳ידיעה׳ לגבי משהו, הם יחפשו לכך אישור. החסרון שבזה הוא העמסה והצפה של ידע.

 20. אוהבי הרפתקאות, חופשיות ולטייל. אמפת׳ הוא רוח חופשית (free spirit).

 21. פחות מחבבים בלגן וחוסר סדר. גורם לאמפת׳ להרגיש כבדות וחסימה של הזרם האנרגטי.

 22. אוהבים לחלום בהקיץ. אמפת׳ יכול לבהות בחלל למשך שעות, בתוך עולם משלו ולהיות מבסוט.

 23. מוצאים שגרה, שליטה וחוקים ככובלים. כל מה שלוקח מהם את החופש עלול להיות רעיל לאמפת׳.

 24. משקל גוף עודף אזורי, גם ללא אכילה מופרזת. עודף זה הוא צורה של הגנה לחסימת האנרגיות השליליות מלהיכנס בעוצמה חזקה.

 25. מקשיבים מצוינים; אמפת׳ לא בהכרח יחלוק על עצמו הרבה, אלא אם מדובר באדם שהוא מאוד סומך עליו. הם אוהבים ללמוד ולדעת על אחרים, ובאכפתיות כנה.

 26. אפס סובלנות לנרקסיסזם; על אף היותם נחמדים ואופיים הסובלני של האמפת׳, אלו לא אוהבים לשהות בנוכחות אנשים אגוצנטריים, אשר שמים את עצמם לפני השאר ומסרבים להביא לידי התחשבות או שיקול את רגשותיו או דעותיו של אחר ממנו (<- הנרקסיסט).

 27. היכולת לחוש את ימות השבוע. אמפת׳ יקלוט את ״תחושת יום שישי״ גם אם עובדים ביום זה או לא. הם קולטים את תחושות הקולקטיב. ימי חג וסופש ארוך ירגישו להם כאילו שהעולם מחייך, שלוו ורגוע. מוצש ותחילת שבוע העבודה יכול להוביל לתחושה כבדה עליהם.

 28. לאו דווקא יבחרו לרכוש או לאסוף ענתיקות, פריטי וינטאג׳ או יד שנייה. כל דבר עם בעלים קודמים עלול לסחוב איתו את האנרגיה שלהם. אם ביכולתם, יעדיפו האמפת׳ים רכב/בית חדש ללא אנרגיות קודמות המשויכות.

 29. יכולת לחוש את אנרגיית המזון. אמפת׳ים רבים ימנעו מאכילת בשר. מכיוון והם תופסים את הויברציות של החיה (במיוחד אם היא סבלה), גם אם אוהבים את הטעם.

 30. עלולים להיתפס כבעלי מצבי רוח, ביישנים, לא נגישים/סנובים, מנותקים; הפנים שהאמפת׳ יבחר להראות לעולם תלוי במה שהאמפת׳ מרגיש באותו זמן. הם בעלי נטייה לתנודות במצבי הרוח, ואם ספגו על עצמם מדי אנרגיה שלילית, יצטיירו כשקטים, אנטי סוציאליים ואף אומללים. אמפת׳ מתעב להעמיד פני שמח שהוא עצוב והדבר רק מוסיף לעומסם (הדבר מקשה עבודה בתחומי ׳שירות בחיוך׳ למאתגרים מאוד) ולגרום להם להרגיש רצון להיבלע באדמה.

אם הינכם עונים בחיוב לרוב או כל הנ״ל, את.ה בוודאות אמפת׳.

*כתוב בשלל המינים כי ככה זה.

Comments


bottom of page